Цікаві факти про мозок. Як покращити його роботу та розвинути нейропластичність
- Автор: Єлизавета
- 8 квіт. 2024 р.
- Читати 3 хв
Оновлено: 25 серп. 2024 р.

Колаж створено на Pinterest
Людський мозок, який часто називають найскладнішим органом у тілі, є дивом еволюції. Завдяки мільярдам нейронів, з’єднаних між собою в складні мережі, він керує нашими думками, емоціями, поведінкою та функціями тіла. Незважаючи на його неймовірні можливості, багато хто з нас використовує лише поверхню потенціалу нашого мозку. Але що якби ми змогли розблокувати всю силу свого розуму?
З чого складається наш мозок
Мозок є головнокомандувачем нашого тіла, розуму і емоцій. Він працює 24/7, без вихідних, навіть уві сні. При вазі близько 1200-1375 грамів у дорослого мозок складається приблизно на 60% з жиру. Решта — 40% — це суміш води, білків, вуглеводів і солей. Він містить кровоносні судини, нейрони та гліальні клітини, які підтримують роботу нейронів та живлять їх.
Скільки інформації він вміщує
Згідно з новим дослідженням, людський мозок може зберігати в 10 разів більше пам’яті, ніж вважалося раніше: приблизно 1 петабайт, або стільки ж, скільки весь Інтернет. Дивовижно, правда?Але цікаво те, що немає фізичних обмежень щодо кількості спогадів, які ми можемо зберегти. Наша ємність для зберігання довгострокових спогадів безмежна.
Мозок не працює лише на 10%?
Наш мозок має два режими роботи: свідомий (активний, там де є фокус нашої уваги) та підсвідомий (усе, що ми робимо “на автоматі”, — те що ввійшло в звичку, без додаткових інтелектуальних зусиль). Мозок працює на повну, просто більшість процесів відбуваються поза його активним контролем, щоб не перевантажувати і без того його невпинний "генератор".
Він вміє перебудовувати себе
Мозок вміє змінювати свої зв’язки або перебудовувати себе. Без цієї здатності будь-який мозок, не тільки мозок людини, не міг би розвиватися від дитинства до дорослого віку або відновлюватися після травм. Це явище називають нейропластичністю. Вона впливає на нашу пам’ять, розумові здібності, підсвідомість та на здатність відновлюватися після травм та інсультів. Навіть більше, дослідження доводять, що дефіцит нейропластичності є можливим фактором таких станів, як тривога та депресія. Досить часто при лікувальні тривожних та депресивних станів прописують медикаменти, які допомагають покращити роботу мозку.

Як покращити роботу мозку та розвинути нейропластичність:
01. Розвивай цікавість до всього, як дитина
Навчання протягом усього життя та інтелектуальна допитливість підтримують нейропластичність, зберігаючи мозок активним і задіяним. “Зарядити” мозок і отримати нові навички можна в будь-якому віці. Тож викорени будь-які упередження щодо віку, статі, досвіду, часу тощо. Просто почни, а мозок підключиться і підтримає твоє захоплення створенням нових нейронних зв’язків. Як казав П'єр-Симон Лаплас: “Те, що ми знаємо, — обмежено, а те, що ми не знаємо, — нескінченно.”
02. Підкорегуй спосіб життя
Надмірне споживання алкоголю може призвести до структурних змін у мозку, порушень пам’яті, уваги та здатності ухвалювати рішення. Погане харчування може призвести до дефіциту основних поживних речовин, таких як омега-3 жирні кислоти, вітаміни (наприклад, групи В) і мінерали (наприклад, цинк, магній), які мають вирішальне значення для роботи мозку. Ми також маємо попередити ласунів: високе споживання цукру пов’язане з когнітивними порушеннями та підвищеним ризиком хвороби Альцгеймера.
03. Налаштуй режим сну
Якісний повноцінний сон - це справжній скарб у наш час. Дослідження підтверджують, що сон вкрай важливий для утворення нових довготривалих спогадів, консолідації потрібних для нас знань, а ігнорування режиму руйнує ці процеси. Адже в процесі сну наш мозок продовжує працювати, просто в іншому режимі: непотрібні спогади стирає (так само як очистити кеш у телефоні), а найважливіші — цементує. Як би зараз ти описала свої стосунки зі сном?
04. Потоваришуй зі спортом
Доведено, що регулярні аеробні вправи покращують когнітивні функції та сприяють нейропластичності. Що тобі подобається: ходьба, біг, плавання або танці?
05. Вчи системи, а не факти
Мозок не сильно збуджується, вивчаючи сухі факти. Щоб по-справжньому "завести" мозок, потрібно зосередитися на певній системі, як-от вивченні французької чи опануванні музичного інструменту. Бо будь-яка мова чи навичка гри — це система знань, а не факт, який можна завчити і забути. Щоб мати успіхи в таких хобі, треба навчатись послідовно: від початкового до просунутого рівня. Кожен новий урок створює зв'язки між здобутими навичками, посилюючи здатність твого мозку до навчання загалом.
06. Розвивай креативність
Ліпи, малюй, вишивай, пиши вірші — все це дуже позитивно впливає на нейропластичність.
07. Збирай пазли та LEGO
Головоломки та пазли змушують нас аналізувати, виробляти стратегію та знаходити рішення. Ці дії покращують пам’ять, увагу та концентрацію. Здібності до розпізнавання образів вдосконалюються, коли люди ідентифікують і розуміють зв’язки між елементами. Зрештою, такі заняття стимулюють гостроту розуму та зменшують стрес.
08. Грай у ігри-стратегії
У класичні настільні ігри, такі як шахи, шашки та нарди, грали століттями, і вони відомі своєю стратегічною глибиною. Якщо говорити про віртуальний світ, то такі ігри, як Civilization, Age of Empires, StarCraft, вимагають від гравців керування ресурсами, створення цивілізацій чи армій і перехитрування супротивників шляхом ухвалення стратегічних рішень. Чим не чудове тренування для мозку? Але в усьому важливий баланс.
Comments