top of page

Депресія чи лінь: як розрізнити & як подолати

  • Фото автора: Автор: Єлизавета
    Автор: Єлизавета
  • 23 квіт. 2024 р.
  • Читати 4 хв

Оновлено: 25 серп. 2024 р.

Депресія або лінь

Колаж створено на Pinterest



Для багатьох різниця між депресією та лінню часто розмита, що призводить до непорозумінь і неправильних уявлень. Обидва стани мають дещо схожу поведінку: відсутність мотивації, низький рівень енергії та незацікавленість у діяльності. Однак важливо розуміти, що вони мають різне коріння та вимагають відмінних підходів.



Природа депресії


Якщо коротко, то депресія це складний розлад психічного здоров’я, що характеризується постійним відчуттям смутку, безнадії та втратою інтересу до діяльності, яка раніше подобалася. Це серйозне медичне захворювання, що вражає мільйони людей у ​​всьому світі, значно впливає на самопочуття, мислення, повсякденне функціонування та стосунки.


Симптоми депресії


  • Постійний смуток або відчуття порожнечі

  • Втрата інтересу або задоволення від занять

  • Перманентна втома або брак енергії

  • Труднощі з концентрацією або ухваленням рішень

  • Зміни апетиту або ваги

  • Порушення сну, такі як безсоння або надмірний сон

  • Почуття нікчемності або провини 

  • Думки про смерть або самогубство



Депресія схожа на пазл із багатьох частин. Деякі частинки з нашого тіла, наприклад, коли нейромедіатори в нашому мозку виходять з балансу або наші гени змушують нас почуватися сумними. Інші частини  від наших думок і почуттів. Наприклад, коли ми починаємо думати про себе погано або відчуваємо безвихідь та безпорадність. Наш минулий досвід також відіграє велику роль. Якщо ми не відчували себе в безпеці, коли були молодшими, це може ускладнити почуття власної впевненості в дорослому віці. Зрештою, травматичні події, втрата грошей або коханої людини може додати складових до нашого пазлу.



Природа ліні


Незважаючи на те, що лінь має певну схожість із депресією в плані зниження енергії та інтересу, вона є насамперед проблемою поведінки, а не розладом психічного здоров’я.


Симптоми ліні


  • Прокрастинація та ухилення від завдань

  • Небажання займатися діяльністю, що вимагає зусиль

  • Виправдання та ухилення від відповідальності

  • Відсутність амбіцій або потягу


В основі ліні лежить прокрастинація схильність відкладати або уникати завдань, особливо тих, які потребують зусиль або довгострокових зобов’язань. Психологи вважають, що прокрастинація може бути викликана страхом невдачі, перфекціонізмом і низькою впевненістю в собі. Деякі люди використовують прокрастинацію як механізм подолання, щоб уникнути дискомфорту, пов’язаного з можливою невдачею. Такі люди можуть відкладати завдання, щоб захистити свою самооцінку та уникнути критики чи розчарування.


В чому різниця


Отже, депресія характеризується всепоглинаючими почуттями смутку, безнадії та відчаю, які зберігаються протягом тривалого часу (принаймні більше двох тижнів). Лінь навпаки більше стосується короткочасної відсутності мотивації або небажання докладати зусиль, часто без основного порушення настрою. Депресія зазвичай порушує повсякденне функціонування, включаючи роботу, стосунки та догляд за собою. Останнім часом у TikTok можна побачити багато відео, де показують житло людей з ментальними проблемами (спойлер: там коїться суцільний бедлам, адже люди в такому стані просто не в змозі підтримувати лад).  Зрештою, люди з депресією також часто відчувають нездатність відчувати задоволення від діяльності, яка їм колись подобалася, а лінь навпаки більше стосується діяльності, яка вимагає мінімальних зусиль або негайної винагороди.



Як подолати депресію?


Звернись по професійну допомогу


Звернення по допомогу це не ознака слабкості, а сміливий крок до зцілення. Одним із найважливіших кроків у боротьбі з депресією є звернення по професійну допомогу. Терапевти та психіатри можуть надати неоціненну підтримку. Ти можеш спробувати когнітивно-поведінкову терапію, яка допомагає кинути виклик негативним переконанням, розвиває стійкість та покращує навички долання труднощів. Так як досить часто депресія викликана дисбалансом хімічних речовин у мозку, буде корисно звернутися до медичного працівника по антидепресанти. Вони допоможуть відновити баланс нейромедіаторів у мозку та полегшать симптоми депресії. 


Підживлюй своє тіло та розум 


Турбота про себе є наріжним каменем боротьби з депресією. Почни регулярно займатися фізичними вправами (від 5-10 хвилин на день, нарощуючи темп з кожним тижнем). Фізична активність вивільняє ендорфіни, які можуть покращити настрій. Крім того, практикуй глибоке дихання та медитації, щоб зменшити стрес і сприяти розслабленню. Зрештою проаналізуй своє харчування. Подбай про те, щоб тобі вистачало усіх вітамінів та мікроелементів. Здорове харчування, як і якісний сон, - запорука гарного самопочуття.


Став маленькі досяжні цілі


Очевидно, що в стані депресії ти навряд можеш взяти та викинути все те сміття, що так старанно накопичувалося в твоєму просторі місяцями, одразу. Розбий це здоровенне завдання на декілька маленьких кроків та зосередься на виконанні одного завдання за раз. Хвали себе за старанність та відзначай кожне досягнення, хай яким малим воно є, як крок вперед на твоєму шляху.


Кидай виклик негативним думкам


Твої думки не визначають тебе — у тебе є сила їх змінити. Трансформація твого внутрішнього діалогу надзвичайно важлива. Негативні думки можна оскаржити та змінити за допомогою когнітивної реструктуризації: виявляй шкідливі думки, сперечайся з ними, досліджуй антидокази, розглядай альтернативні точки зору та переписуй ці думки у більш збалансований і раціональний спосіб. Заміни самокритичні чи катастрофічні думки на більш раціональні переконання.


Займися діяльністю, яка хоч трошки приносить задоволення


Включи в свій розпорядок дня хобі, інтереси та заняття, що приносять радість, задоволення та почуття досягнення. Навіть такі прості дії, як прослуховування музики, проведення часу на природі або написання щоденника, можуть покращити настрій і зменшити симптоми депресії. Дозволь собі досліджувати нові інтереси та досвід і віддавай пріоритет діяльності, яка живить твою душу та змушує серце радіти.



Як подолати лінь?


Створи продуктивний простір

Навколишнє середовище відіграє значну роль у формуванні нашої поведінки та мислення. Створи робочий простір, який буде сприяти твоїй продуктивності, вільний від відволікаючих факторів і безладу. Задекоруй його так, що кожен день тобі кортіло якомога швидше там опинитись. Оточи себе мотиваційними підказками, надихаючими цитатами або візуальними нагадуваннями про твої цілі. Такий простір буде надихати тебе на плідну працю.


Вчись долати прокрастинацію


Розбивай завдання на більш дрібні, легкі кроки та виконуй їх по черзі. Використовуй техніку Помодоро, яка передбачає роботу протягом коротких зосереджених інтервалів з наступними короткими перервами, щоб зберегти концентрацію та уникнути вигорання. За класичним методом період роботи має тривати 25 хвилин, період відпочинку  5 хвилин.


Культивуй мислення зростання


Замість того, щоб розглядати виклики як нездоланні перешкоди, розглядай їх як можливості для свого зростання та навчання. Сприймай невдачі як природну частину процесу навчання та використовуй невдачі як мотивацію для просування вперед. Страшно. Боляче. Хочеться сховатися, адже будь-який факап здається кінцем світу. Ну що ж, ніхто не обіцяв, що це життя буде легкою грою… Сприймай кожен виклик як новий рівень у грі, який ти просто мусиш пройти. 


Винагороджуй себе за прогрес


Зрештою, не забувай відзначати свої успіхи та винагороджувати себе за прогрес на цьому шляху. Балуй себе улюбленими стравами, роби собі подарунки, засипай щоденними компліментами та словами підтримки. Хто має підтримати тебе, як не ти сама? Визнаючи свої зусилля та досягнення, ти також зміцнюватимеш позитивну поведінку та мотивуватимеш себе рухатися вперед.



---


Бережи себе та не зволікай звернутись до терапевта, якщо помітила за собою симптоми депресії.


コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
blue shell
bottom of page